protein

JrMaFia

BANNED for being a JETS fan
Joined
Oct 7, 2007
Messages
11,538
I cannot believe how much protein powder has gone up in price. I like to usually order 5 jugs of cassein 2lb at a time adn i used to pay $21 now it is up to 29. THat is almost a 33% increase in price. ALso i used to buy the on whey 10lb bag and pay 55 it is up to 75 now.

I cannot believe it probably becauase the protein is made from milk and milk has doubled in price. Also the gas price to get the stuff to the store has also made it go up in price.

I am bout to cut back to 1 scoop of whey at night and 1 scoop of cassein. I used to drink 2 scoops of cassein, but with cassein at the price it is at it is getting to expensive
 

Trending

Back
Top